Madárvilág

A bakcsó (Nycticorax nycticorax)

 

 Az egyik leggyakoribb hazai gémféle. Nagy telepei alakulhatnak ki. A mondókából mindenki által ismerős vakvarjúról kevesen tudják, hogy ez a név tulajdonképpen a bakcsót takarja. Népi nevének eredete nem a látására utal, hanem hangját utánozza: a fülnek igy hangzik: bak-vak -- bak-vak -- bak-vak

Vonuló madár, március-április táján érkezik vissza afrikai telelőterületeiről. Az őszi vonulás szeptemberben kezdődik, de el is húzódhat.

Eurázsiában, Afrikában, Észak- és Dél-Amerikában elterjedt gémféle. Nálunk legnagyobb számban ártéri ligeterdőkben költ, sokszor vegyes gémtelepen, ahol szürke gémek, kis kócsagok és kárókatonák társaságában fészkel. Kisebb telepei halastavaknál is megtalálhatók, egyre nagyobb számban költ nádi gémtelepeken is. Vékony ágakból építi egyszerű fészkét. Tojásainak száma 3-5. A költési idő körülbelül 3 hét. Mindkét szülő kotlik, a fiókák gondozásában a hím is részt vesz. Főleg éjszaka aktív, ha fiókái vannak, nappal is kutat táplálék után.  Az alkonyati órákban csapatosan repülnek táplálkozóhelyeikre. A madarak lesben állva vadásznak, mozdulatlanul bevárják zsákmányukat, majd hirtelen lecsapnak rá. Kétéltűekkel, halakkal, rovarokkal táplálkoznak.

A kifejlett bakcsó tollazata alapvetően fekete-fehér. Csőre, feje teteje és háta fekete, szárnytollai szürkések, arca, nyaka és hasoldala fehér. Szeme vörös. Halványzöld lába a párzási időszakban sárgás vagy vöröses színűvé válik, hasonlóan arcbőréhez. Bóbitája néhány hosszú, fehér tollból áll. A fiatal példányok sötétbarna rejtőszínűek vajszínű pettyekkel, és olykor összekeverhetőek a hasonló méretű, összességében világosabb színezetű és csíkos bölömbikával.

A bakcsó a kisebb termetű gémfélék közé tartozik, ráadásul jellegzetes gubbasztó testtartása miatt még valós méreténél is kisebbnek tűnik. A nemek hasonlóak.

Magyarországon a bakcsó fokozottan védett.

Eszmei értéke: 100 000 forint.

https://www.mme.hu/magyarorszagmadarai/madaradatbazis-nycnyc

https://www.tiszatoelovilaga.hu/bakcso/

Fotó: Koncz-Bisztricz Tamás  BJG 12.B osztályos tanuló